Zárcsere vagy zárbetétcsere? Mikor melyiket érdemes választani?

Sokan keverik össze a zárcsere és a zárbetétcsere fogalmát, vagy ha mégis tudják melyik-melyik, akkor sem biztos, hogy azzal tisztában vannak, hogy az egyes esetekben melyikre is van szükség. Ezt persze sok szerelő ki is használja, mert rávágja, hogy zárcsere kell, a laikus meg kifizeti a drágább beavatkozást. De tegyük tisztába a fogalmakat, és hogy mikor melyikre van szükség. A zárcsere az, amikor az egész zárszerkezetet kicseréljük, nem csak egy alkatrészt. A zárbetétcsere viszont csak a zárbetétre vonatkozik, ez csak egy része a zárnak, mégpedig az, amelyikben a kulcs forog.

A zárbetétcsere akkor esedékes általában, illetve elégséges, ha csak a zárbetét sérül, illetve új kulcsra van szükség. Új kulcs többféle esetben is kellhet, kulcsvesztéskor, költözéskor, szakításkor, de új albérlet esetén is. Akkor is elég lehet, ha a zárba törik vagy szorul a kulcs.

Amikor a zárcserét már nem úszhatjuk meg

Jól látszik, hogy az esetek túlnyomó többségében a zárbetétcsere is elegendő lehet. Abban az esetben viszont, amikor már annyira sérült a zár, hogy ez zavart okoz a rendeltetésszerű használatban, és a zárbetétcsere önmagában nem orvosolja a problémát, akkor zárcserére lesz szükség. Akkor is ez a megoldás, ha azt tapasztaljuk, ha valaki megpróbálta feltörni. Ilyenkor sérül a zár, és akkor is cserére lesz szükség, ha a működésben túl nagy gondot ez nem okoz. A sérülés gyengíti a zárat, a következő próbálkozás pedig valószínűleg már sikerrel fog járni.

Természetesen van olyan eset is, amikor a zárral alapvetően nincs probléma, mégis cserére szorul. Ez az az eset, amikor silány zár van az ajtó, és azért cseréljük le, mert egy biztonságosabb megoldást szeretnénk. A lakásbiztosításkor a biztosító is kötelezhet minket a zárcserére, amennyiben nem megfelelő, ám ezt nem fogja közvetlenül megtenni, mindössze a szerződésben foglaltak alapján jobban járunk, ha megtesszük ezt, mert ha elmulasztjuk, és betörés történik, akkor elesünk a kártérítéstől.

Kategória: Egyéb.